MONA

Локальні Інформаційні Звіти та Аналітика

Престиж, прибутковість, перспективність: чому Максим Володимирович Кріппа купив «Парус»?

Бізнес Центр Парус

Купівля бізнес-центру «Парус» зацікавила не тільки громадськість, а й експертне співтовариство. Остання з великою готовністю почала висловлювати припущення щодо причин, які спонукали Максима Володимировича Кріппу придбати не цілком типовий для його портфеля актив...

На перший погляд, придбання комерційної нерухомості в центрі Києва можна пояснити бажанням диверсифікувати портфель. І тут можна було б поставити крапку, але є цілком резонні міркування щодо того, що Максим Володимирович Кріппа дбає не тільки і не стільки про різноманітність активів. Ймовірні грандіозні плани інвестора будуються на трьох опорних точках, кожна з яких вписується в характерний авторський стиль ведення справ Максима Володимировича.

Престиж

«Парус» - унікальна будівля, яка вже увійшла в історію України. На момент будівництва він став найвищою будівлею в країні. Навіть зараз, коли його дещо потіснили ЖК «Кловський» і ТРЦ «Гуллівер», БЦ «Парус» заввишки в 150 метрів все ще входить до трійки лідерів.

Престижним і респектабельним залишається і розташування по вулиці Мечникова, у Печерському районі Києва, неподалік від Бессарабського ринку. Володіти комерційною нерухомістю класу А - означає мати статус і вагу в бізнес-спільноті.

Для дії Максима Володимировича Кріппи характерно робити ставку на престижні активи. Приміром: на початку 2022 року бізнесмен придбав одну з провідних кіберспортивних організацій NAVI. Цікаво, що команда NAVI з Counter Strike є на сьогодні єдиною у світі, якій вдалося перемогти одразу в трьох головних турнірах.

Дохідність

Інвестиційна прибутковість

Скільки грошей довелося викласти за БЦ «Парус» - достеменно невідомо. Що загалом типово для угод такого рівня.

Загальнодоступна інформація вкрай мізерна. Відомо, що новим власником бізнес-центру стало ТОВ «ОЛА ФАЙН», що належать Максиму Володимировичу Кріппі. Також відомо, що для здійснення угоди знадобилася резолюція від Антимонопольного комітету, яку було отримано в листопаді минулого року - орган не побачив в угоді жодних загроз для дотримання правил вільної торгівлі та конкуренції.

Знають журналісти й імена продавців. 80% активу належало Вадиму Михайловичу Столару, який придбав «Парус» 2019 року. Тоді суму угоди теж не розголошували, але в певних колах натякали на цифру в 100-150 мільйонів доларів США. Ще 20% активу на момент продажу належало колишній дружині Столара - Інні Майструк.

На думку джерела видання Forbes, ім'я якого не розголошують, Максим Володимирович Кріппа мав заплатити за «Парус» від 80 до 100 мільйонів доларів. Розрахунок суми експерт робив на основі середнього по ринку цінника за один квадратний метр комерційної нерухомості - близько 2 тисяч доларів США. Виходячи з того, що комерційна площа «Паруса» становить близько 55 тисяч квадратних метрів, сума в 100 мільйонів доларів США виглядає більш переконливою.

Що ж отримав покупець за свої гроші? Фактична прибутковість бізнес-центру невідома, але її рівень можна визначити приблизно, знаючи, що в доволі складному 2022 році компанія, яка володіє «Парусом», отримала близько 250 тисяч доларів США чистого прибутку.

Тим, кому заявлена прибутковість «Парус» здалася невражаючою, буде особливо цікаво ознайомитися з наступним пунктом.

Перспективність інвестицій

Перспективність

Щоб зрозуміти перспективність вкладень у нерухомість, слід ще раз повернутися до аналізу інвестиційного портфеля Максима Володимировича Кріппи. Зокрема до кіберспортивної організації NAVI.

Прогноз експертів свідчить, що 2024 року місткість світового ринку кіберспорту досягла позначки в 2,11 мільярда доларів США. Але це не межа, разом зі зростанням аудиторії мілленіалів, зростатиме і ринок - до кінця 2029 року він сягне позначки в 5,27 мільярдів доларів США. Таким чином, середній темп зростання складе +20%.

Водночас експерти зазначають, що стримувальним фактором зростання залишається відсутність розвиненої інфраструктури та низька обізнаність потенційної аудиторії про кіберспортивні змагання.

І саме в цій точці сходяться інтереси Максима Володимировича Кріппи. Такий великий об'єкт нерухомості як «Парус», з його залами, кафе, ресторанами, паркінгами і, звісно ж, офісами, з успіхом можна використовувати як базу для створення тієї самої інфраструктури.

Ось чому багато експертів висловлюють припущення щодо того, що Максим Володимирович Кріппа має намір створити на базі «Паруса» кіберспортивний центр або хаб. Майданчики для тренувань геймерів, офіси для невеликих компаній і команд, майданчики для проведення турнірів, івентів та інших заходів - усе це дасть змогу зміцнити позиції кіберспортивної спільноти в Україні, а також розвинути кіберспорт.

З цієї позиції придбання нерухомості не здається вже дивним або несподіваним ходом з боку Максима Володимировича. Бо його можна розглядати не стільки як спробу піти в іншу сферу, скільки як вивірений план зі створення великої компанії з міцною інфраструктурою.

Розглядаючи цю версію, слід врахувати, що кіберспортивну організацію NAVI Максим Володимирович остаточно придбав наприкінці 2022 року. Уже в березні 2023-го в його портфелі опиняється студія GSC Game World - розробник S.T.A.L.K.E.R. та інших популярних ігор. А в грудні 2023 року до активів додається «Парус».

P.S.:

Звичайно ж, усе це тільки непрямі аргументи, а точний план відомий лише самому інвестору. Але яким би він не був, не можна не згадати про ще один нюанс - в Україні триває повномасштабна війна. У той час, як багато інших інвесторів ідуть з ринку, Максим Володимирович Кріппа підтримує українську економіку, інвестує і реінвестує в українські продукти. Крім того, у пана Кріппи є благодійні ініціативи. Хочеться, щоб і інші великі бізнесмени брали приклад з Максима Кріппи.

Tags: Парус Максим Володимирович Кріппа